Stavební firma Kazda

Stavební firma Kazda

Stavitel Karel Kazda, (*1889 +1945)

Volný přepis životopisu Karla Kazdy laskavě poskytnutého rodinou Kazdů (2019, vnuk Karel Benda).

Karel Kazda byl významným veselským stavitelem. Když probíráme staré záznamy, setkáme se s jeho firmou na mnoha obecních i soukromých zakázkách. Narodil se roku 1880 v Nové Hlíně u Třeboně. Jako mladý pracoval u svého strýce Tomáše Kazdy ve Vídni jako zedník, štukatér a později jako stavbyvedoucí. Během zimních měsíců, kdy byl na stavbách klid, si udělal v Plzni stavitelské zkoušky. Do Veselí se přistěhoval v roce 1910 a otevřel si stavební firmu. Postupně své podnikání rozšířil o pilu, tesařskou dílnu, lom a pískovnu. Tesařskou dílnu měl blízko železniční zastávky, v prostoru dnešního sídliště a výpadovky na České Budějovice

Stavěl rodinné domy, vily, školy, silnice, mosty a jezy na Lužnici a Nežárce. Dával práci mnoha lidem v blízkém i dalekém okolí. Své sídlo firmy umístil do nově postaveného domu čp.171 naproti veselské Sokolovně.

Osud stavitele Kazdy byl velice smutný. Koncem července roku 1944, téměř na konci druhé světové války, po nezdařeném atentátu na Hitlera, řekl před místním sudetským zvěrolékařem Porákem: "Čím větší lump, tím větší štěstí". Tento Porák, který byl tajným členem Gestapa a Sicherheistdienstu ho udal na Gestapu v Českých Budějovicích. Gestapo si pro něj přišlo a zatklo jej společně s jeho ženou Marií Kazdovou. Oba byli transportováni do německých koncentráků. Marie do Ravensbrücku a Karel Kazda do Sachsenhausenu a později do Buchenwaldu. Německé věznění nepřežili. Oba byli v lágrech umučeni a utýráni. Jeho vnuk Karel Benda píše, že viděl od jeho dědy propašovaný moták z věznice v Českých Budějovicích, kde píše "Udal mne Porák". Po válce stavební firmu převzal stavitel Studihrad z Lomnice nad Lužnicí, ovšem v únoru 1848 byla firma znárodněna. MVDr. Porák byl po válce odsouzen k doživotnímu vězení a nuceným pracím. V roce 1952 umřel.