KNIHOVNIČKA

Veselský uličník - hledáte-li jak se vaše ulice dříve jmenovala, nebo například nevíte kde byla Habrmannova čtvrť, Veselský uličník je právě to co potřebujete. Václav Jelínek vás ve své publikaci seznámí s historií ulic a uliček ve Veselí.

Historie nejstarších domů - tato publikace navazuje na knihu Dějiny nejstarších domů Veselí nad Lužnicí a Mezimostí od Františka Kuny. Původní publikace nepopisuje historii domů před rokem 1797. Je to dáno složitostí a pracností dohledání informací v dobách, kdy se ještě nepoužívalo systematické číslování domů. Tato publikace doplňuje knihu Fr. Kuny o záznamy od roku 1520, ze kdy máme první urbáře Veselí a Mezimostí. 

Historie nejstarších domů ve Veselí nad Lužnicí a Mezimostí od roku 1520 až po současnost

Veselské a mezimostské mlýny - tato publikace vám přiblíží jak jsme hledali devět veselských a mezimostských mlýnů, které jsme zde na konci 16. století měli. Mezi jiným se dozvíte, že Veseslký mlýn již nepřetržitě mele minimálně od roku 1520, kdy na mlýně byla rodina Hrzků. To je neuvěřitelných 504 let nepřetržitého mletí!

Nepublikované rukopisy prací veselských historiků - Zde uvádíme buď odkazy do webových archivů, nebo skeny nepublikovaných rukopisů veselských historiků.

Zajímavosti z naší knihovničky

Některé ze zajímavých webů ze kterých čerpáme