Poděkování paní Strejčkové

21.01.2024

Pohlednic a fotografií známých míst Veselí a Mezimostí je poměrně mnoho a vyšlo i několik knih. Ale nestává se nám často, že máme možnost prolistovat si soukromá rodinná alba místních občanů a najít "poklady" dosvědčující, jak naše město žilo a vypadalo.

Nedávno jsme měli to štěstí, že nám k nahlédnutí poskytla svá rodinná alba paní Strejčková. Nejen, že jsme mohli naši databázi bývalých živností rozšířit o prvorepublikové sklenářství a prodej skla pana Vejžvaldy, ale narazili jsme i na sadu fotografií z filmování prvorepublikové komedie Soudný den z roku 1948 (premiéra 1949) od režiséra Karla Steklého. Více se o filmu můžete dočíst zde >>>. Bohužel, na film se vztahují distribuční práva a nemůžeme dát jeho kopii k dispozici na webových stránkách spolku.

Film se odehrává v kulisách malého okresního města. Je zde množství záběrů z veselského náměstí a radnice. Film je milým připomenutím městečka za Rakouska-Uherska. Dnešní lékárna na náměstí je zde zobrazena jako lékárna U Sloní nohy a Stará radnice a její interiér jako soud a místní šatlava. Film má jednoduchou zápletku. Soudní rada Štěpán (Josef Beyvl) chce vyvěsit bílou vlajku na znamení, že je místní šatlava po dlouhé době prázdná. To mu ale překazí tulák Kalous (Ladislav Pešek), který se vrací do obce, aby ve věznici strávil zimní měsíce. 

Naše dnešní aktualita není prvotně zaměřena na tento film, ale hlavně je poděkováním paní Strejčkové. Prožili jsme spolu příjemný večer, s vyprávěním o jejich rodině, a s jejím svolením jsme si udělali několik digitálních kopií vybraných fotografií. Vybíráme fotografie, které zachycují neobvyklé části města, nebo nějaké zvláštní události. Jsme schopni z jednotlivých fotografií vybrat jen ty výřezy, které například zachycují město v pozadí, a tím zachovat soukromý charakter fotografií. Také jsme schopni skenovat zajímavé černobílé i barevné negativy, ačkoliv tato práce je mnohdy pracná a zdlouhavá. Tyto fotografie potom využíváme v našich aktivitách, jako jsou komentované procházky a naše webové stránky.

Věříme, že se mezi našimi spoluobčany najde více majitelů zajímavých rodinných alb, kteří nám je poskytnou k nahlédnutí. A pokud řešíte co s pozůstalostí, nebo nemáte na stará alba místo, je lepší se před jejich likvidací poradit. Mnohdy se dozvíme o likvidaci zajímavých dokumentů a fotografií až když je pozdě…