Významná výročí významných „Veseláků“ v roce 2023

21.12.2022

Jak prezentovat výročí osobností na malém městě, kde, jak se ukazuje, žila celá řada "velkých" lidí s nadregionálním přesahem? I zdánlivě nevýznamné Veselí si každý rok připomene řadu jedinců, kteří se výrazně zapsali do historie. Připomeňme si malým medailonkem několik jmen, které mají v příštím roce výročí. Linka, která je spojuje, je láska ke knize, písmu a "národnímu obrození." Současně je tento krátký výčet pozvánkou na připravované výstavy Blatského muzea ve Veselí.


První jméno, které si příští rok připomeneme je Václav Filípek (29. srpna 1811 Veselí nad Lužnicí - 27. května 1863 Praha) od jehož smrti uplyne 160 let. Jeho profesí, kterou ovlivnil celou jednu generaci, byla novinařina, překladatelství a divadelní herectví. Dnes nám již jeho jméno řekne velmi málo. Veseláci si ale jistě vybaví jeho rodný domek a pamětní desku.


Druhým jménem je Vojta Slukov (1847 - 1903), který zemřel před 120 lety. Narodil se v nedaleké obci Zlukov, ale připomeneme si jej i zde. Profesí byl divadelní herec v Národním divadle a do historie se zapsal i tím, že založil "důchodový systém" pro herce. V roce 1895 se angažoval i při pořádání Národopisné výstavy v Praze a stal se tak průkopníkem "divadelního muzejnictví". Jako průvodce a znalec zdejšího kraje zde v okolí doprovázel celou řadu slavných jmen - Karla Weise, Aloise Jiráska, Jaroslava Vrchlického.... V roce 1937 mu byla zasvěcena turistická stezka z Veselí, přes Zlukov do Řípce a Soběslavi, která se snad v roce 2023 dočká znovuobnovení.


Posledním a rozhodně ne nejmenším Veselákem je jméno František Kuna (1882 - 1973), který zemřel před půl stoletím. V životě se stal významným poštovním činovníkem, ředitelem pošt v Praze, ale jeho velkou vášní byla historie. Sepsal dodnes nepřekonané dílo Dějiny Veselí nad Lužnicí.

František Kuna
František Kuna